A gyógyító köpölykezelés egy vákuumos masszázs, amely a hagyományos kínai gyógyászat egyik terápiás eszközére, a köpöly-technikára épül. A fizikai gyógykezelések egyik fajtája, mechanikai ingerlés a test legérzékenyebb (akupunktúra) pontjai felett. Lokális hatású pozitív ingerhatásról beszélünk. Vérkeringésre, és a vérösszetételre gyakorolt hatása is igen jótékony.
Kis üvegharangokkal masszírozunk, kilazíthatjuk az izmokat, eldolgozhatunk velük mélyebb, kézzel csak nehezen kimasszírozható izom-letapadásokat, csomókat. A köpölyözés során vákuum keletkezik, melynek hatására a kezelt területen a kapilláris erek kitágulnak, fokozott vérbőség alakul ki az adott területen; javul a bőr, az izom, és a kezelt területhez tartozó belső szervek vérellátása, keringése, anyagcseréje. Ez úgy történik, hogy a test távolabbi pontjairól a köpölyözés területére áramlik a vér. Ilyenkor tehát a távoli területeken vérhiány alakul ki, erre a szervezet úgy reagál, mintha valahol nagy vérveszteség volna. Elkezdi erőteljesen termelni az új vért, mozgósítja a szervezet vérellátásának felelőseit. Csökken az erekben a belső nyomás, az erek külső falára így a testnedvek tudnak nagyobb nyomást gyakorolni, ami a vér PH-ját egyensúly irányba tereli. Az erekre ható külső nyomás növekedése a sejtekben pozitív reakciót vált ki. A helyileg fellépő vérbőség aktivizálja a szervezet egy vagy több meridiánját, ezzel is fokozva a bioenergia áramlását.
Dr. Van der Jin kínai professzor, több mint 40 éves tapasztalata alapján azt mondta: “Amit gyógyszerrel meg lehet gyógyítani, azt köpölyözéssel is meg lehet ” – sőt – “köpölyözéssel azt a betegséget is gyógyítani lehet, amit gyógyszerrel nem.”
A gyógyító köpölykezelés az alábbi problémáknál javasolt:
- Nyakfájás, fejfájás, migrén, neuralgiák
- Hátfájás, köteges, csomós hátizmok
- Váll, csípő, és derékfájás esetén,
- Gerincsérv
- Magas vérnyomás, alacsony vérnyomás, szédülés, fülzúgás/csengés
- Krónikus felső légúti fertőzések
- Asztma, makacs köhögés, légzésproblémák
- Emésztési- és gyomorpanaszok (székrekedés, puffadás)
- Hasi görcsök, menstruációs zavarok
- Szívpanaszok
- Húgy-, ivari szervek panaszai: vesekövek, krónikus húgyúti fertőzések
- Cellulitisz- terápia, fogyókúra esetén, (arc ránctalanítás, toka ellen)
Köpölykezelések fajtái:
- Általános száraz köpöly: Kínában betegségek megelőzésére alkalmazzák. Az alkohollal megtisztított bőrfelületre helyezik az üvegbúrákat, és maximum 15 percig hagyják rajta, hogy ne maradjanak foltok a kezelés után.
- Csúsztatós köpöly: Ezzel a változattal a nagyobb bőrfelületeket lehet kezelni. A bekrémezett bőrre nagyobb méretű köpölycsészét helyezünk, majd azt a meridián irányával megegyezően húzzuk. A szívó hatás miatt a bőr kipirosodik, a kötőszövet érzékenysége miatt kicsit fájhat is a kezelés. Izomfájdalmak, reumatikus betegségek enyhítésére alkalmazzuk.
- Villám köpöly: `Cuppogó` köpölyözésként is ismerik, a lényege ugyanis az, hogy a száraz bőr ugyanazon pontján gyors egymásutánban felemelik, majd újra visszahelyezik a köpölyt, és a mozdulatsor a vákuum hatására “cuppogó” hangot ad ki. Ez a kíméletes módszer a legyengült szervezet megerősítésére, valamint izomlázra is hatásos lehet.
Mikor nem javasolt a köpölyözés?
Krónikus szívbetegség, bőrallergia, magas láz, gyulladás, bőr alatti bevérzés, zúzódás vagy más sérülés, cukorbetegség, daganatos betegségek, csontritkulás, TBC esetén, illetve terhesség ideje alatt.